Problém štyroch kariet (QUA-M5-02-SK)
Ciele
Hlavným cieľom tejto aktivity je naučiť sa viac o predsudkoch v presvedčení a logickom uvažovaní.
Cieľová skupina
- Študenti
- Dospievajúca mládež
- Pedagógovia, školitelia, poradcovia, pracovníci s mládežou
Popis
Problém1:
Facilitátor pripraví na stôl štyri karty (Pracovný list - strana 1) a ukáže ich účastníkom s vysvetlením, že na jednej strane majú písmeno a na druhej strane číslo.
Teraz môže facilitátor dať účastníkom nasledujúce pravidlo: Ak má karta na jednej strane samohlásku, potom má na druhej strane párne číslo. A D 4 7
Účastníci sú vyzvaní: Ktorú kartu, alebo 2 karty musíte otočiť, aby ste zistili, či je pravidlo pravdivé alebo nepravdivé?
Majú napísať, ktorú kartu (karty) by si chceli vybrať, aby dokázali, či je pravidlo pravdivé alebo nepravdivé.
Facilitátor vysvetlí, ktorá možnosť je správna a ktorá nie (pozri rady pre facilitátorov).
Problém 2:
Facilitátor pripraví pre účastníkov štyri kartičky (pracovný list - strana 2) a ukáže ich účastníkom s vysvetlením, že na jednej strane majú popis a na druhej strane číslo.
PIVO KOLA 25 17
Pravidlo o štyroch hosťoch znie: Ak hosť pije pivo, musí byť starší ako 18 rokov.
Facilitátor sa opýta účastníkov, ktorú kartu (ktoré karty) musia otočiť, aby zistili, či sa pravidlo dodržiava?
Facilitátor vysvetlí, ktorá možnosť je alebo nie je správna (pozri rady pre facilitátorov).
Materiál
Pero, papier, príloha.
Metóda
- Tréning sebauvedomenia
- Školenie o predsudkoch
- Logická hádanka
- Diskusia
Rady pre facilitátorov
Problém 1:
Wasonov výberový problém má vo všeobecnosti nasledujúce rozdelenie odpovedí (Wason & Shapiro, 1971):
~ 45 % vyberá kartu A a kartu 4
~ 35 % vyberá len kartu A
~ 7 % vyberá kartu A, kartu 4 a kartu 7
~ 4 % vyberá kartu A a kartu 7 [správne]
~ 9 % vyberá iné kombinácie kariet
Úloha 1 - správne karty A4, D7
Neexistuje žiadny logický dôvod na výber karty s číslom 4, pretože nie je možné, aby falšovala pravidlo - to, či je na druhej strane samohláska alebo spoluhláska, je irelevantné, pretože neexistuje žiadne obmedzenie pre pár párnych spoluhlások.
Úloha 2 - správne karty PIVO 17, COLA 25
Tento problém (pitie alkoholu) vedie podľa Wasonovej výberovej úlohy vo všeobecnosti k nasledujúcemu rozloženiu odpovedí (Griggs & Cox, 1982, Exp. 3):
~ 0% vyberie kartu PIVO a kartu 25
~ 20% vyberie len kartu PIVO
~ 3% vyberie kartu PIVO, kartu 25 a kartu 17
~ 72% vyberie kartu PIVO a kartu 17 [správne]
~ 5% vyberie iné kombinácie kariet
Je jasné, že ľudia by tento problém pochopili lepšie. Človek by musel skontrolovať 17-ročného mladíka, či nepije. Je pravdepodobné, že účastníci sú oboznámení s konceptom zákonov o alkohole a pití alkoholu neplnoletými a ľahko by rozpoznali, že 17-ročný by mohol potenciálne porušiť pravidlo, zatiaľ čo 25-ročný nie ("Ak nemáte 18 rokov alebo viac, potom nesmiete piť pivo"). To je dôvod, prečo si účastníci ľahšie vyberajú správne karty a správna odpoveď sa im zdá oveľa zrejmejšia ako v abstraktnom prípade. Jedným z dôvodov tohto rozdielu je, že účastníci by nemali osobnú skúsenosť napríklad s abstraktným kontextom samohláska - párne číslo z úlohy 1, takže by účastníci nemohli vytiahnuť relevantnú pamäť, aby dospeli k normatívne logickému riešeniu.
Facilitátor môže vysvetliť viac:
Dva problémy súvisia s predpojatosťou ľudského uvažovania a sociálneho správania v oblastiach abstraktnej logiky. Ako sa píše v module Etika, predpojatosť je stav alebo zvyk mysle, v ktorom sa dôveruje, resp. dôveruje nejakej osobe alebo veci.
Kvôli zaujatosti presvedčenia by väčšina účastníkov jednoducho otočila karty uvedené v pravidle - problém 1.
Predsudok presvedčenia je kognitívny predsudok, ktorý spôsobuje, že ľudia sa pri hodnotení záverov argumentu nadmerne spoliehajú na už existujúce presvedčenia a vedomosti namiesto toho, aby správne zvážili obsah a štruktúru argumentu.
Ďalším príkladom predpojatosti presvedčenia v sylogizme je nasledujúci:
Predpoklad 1: Všetky vtáky vedia lietať.
Predpoklad 2: Holuby vedia lietať.
Záver: Holuby sú vtáky.
Ľudia by si mohli myslieť, že tento argument je logicky správny, ak vedia, že holuby sú vtáky. Tento argument je však v skutočnosti logicky nesprávny - jeho záver nevyplýva z jeho predpokladov, pretože to, že vtáky aj holuby vedia lietať, nemusí nevyhnutne znamenať, že holuby sú vtáky (lietať vedia napríklad aj iné druhy živočíchov, ako je hmyz). Okrem toho je prvá premisa tohto argumentu nesprávna, pretože nie všetky vtáky dokážu lietať (napríklad pštrosy, kivi a tučniaky sú nelietavé vtáky).
Nasledovať môže diskusia o predpojatosti voči presvedčeniu a o zažitej predpojatosti voči presvedčeniu aj zo strany politického spektra.
Zdroj
Nikolopoulou, Kassiani (2023). What Is Belief Bias? Definition & Examples. Retrieved from: https://www.scribbr.com/research-bias/belief-bias/
Psychology Classics: Wason Selection Task (2012) Psychology in Action. Retrieved from: https://www.psychologyinaction.org/2012-10-07-classic-psychology-experiments-wason-selection-task-part-i/
Yadav, Sourabh (2023). 12 belief bias examples. Retrieved from: https://helpfulprofessor.com/belief-bias-examples/
Prílohy
Calendar
Announcements
- - There are no announcements -