Diskusia „Občianska žurnalistika“ (IMI-M5-02-SK)
Ciele
- Zvyšovanie povedomia o problematike občianskej žurnalistiky
- Zvážiť občiansku zodpovednosť pri zdieľaní informácií
- Podnietiť úvahy o informačnom neporiadku
- Podnietiť kritické myslenie účastníkov
Cieľová skupina
- Študenti
- Dospievajúca mládež
- Pedagógovia, školitelia, radcovia, pracovníci s mládežou
- Každý občan
Popis
Táto aktivita podnieti účastníkov, aby sa zamysleli nad novou koncepciou občianskej žurnalistiky alebo žurnalistiky založenej na spolupráci a nad etickými otázkami, ktoré sú s ňou spojené.
Úvod (10 minút)
Facilitátor otvorí aktivitu vysvetlením fenoménu „občianska žurnalistika“ a premietnutím rozhovoru TED s názvom „Občianska žurnalistika“. (https://www.bing.com/videos/search?q=ted+talks+on+media+ethics&qpvt=ted+talks+on+media+ethics&view=detail&mid=9ED004877B3098B703F49ED004877B3098B703F4&&FORM=VDRVRV). Prednáška sa zaoberá potenciálom a rizikami spojenými so súčasnou občianskou žurnalistikou. Na dvoch skutočných príkladoch, ktoré zahŕňajú veľmi odlišné médiá informujúce o príbehoch vzdialených od reality, prednáška ilustruje, ako zainteresované strany manipulujú jednotlivé naratívy.
Diskusia (20 minút)
Facilitátor požiada účastníkov, aby si vybrali udalosť zo svojho každodenného života (udalosť, ktorej boli svedkami), o ktorej by chceli informovať na sociálnych sieťach. Môže ísť o horúcu tému (napr. protest proti novému nariadeniu povoľujúcemu vjazd áut do parku) alebo o banálnu udalosť (napr. školenie o mediálnej gramotnosti). Úlohou účastníkov je napísať krátku prehľadovú správu, v ktorej oznámia podrobnosti o udalosti.
Každý účastník je vyzvaný, aby sa podelil o svoju správu a odpovedal na nasledujúce otázky:
- Boli fakty v správe overené? Ak áno, ako?
- Bola udalosť pokrytá v hlavných médiách a/alebo inými ľuďmi v sociálnych médiách? Ak áno, ako často?
- Existovali rôzne verzie prezentácie hlavných faktov o udalosti? Ak áno, aké by boli dôvody?
- Aký ďalší prieskum vykonali, aby potvrdili presnosť príbehu?
- Vykonal prezentujúci takúto činnosť v reálnych podmienkach? Aké s tým mal/-a skúsenosti?
Uvedené otázky spolu s ďalšími otázkami môžu klásť poslucháči.
Debriefing (5 minút)
Moderátor ukončí diskusiu tým, že požiada účastníkov, aby sa zamysleli nad našou etickou a občianskou zodpovednosťou ako spolutvorcov a šíriteľov informácií v on-line prostredí a nad osobnou zodpovednosťou za ochranu pravdivosti toho, čo čítame a uvádzame.
Materiál
- Elektronický prístroj (prístroje) s prístupom na internet
- Listy papiera a perá/ceruzky
- Flipchart
Metóda
- Usmernenie
- Aktívne počúvanie
- (Seba)reflexia
- Diskusia
Rady pre facilitátorov
- Začnite aktivitu 5-minútovým úvodom, v ktorom vysvetlíte spôsob správania v skupine - rešpekt, tolerancia, počúvanie bez prerušovania.
- Pripravte si stručnú prezentáciu o hlavných aspektoch občianskej žurnalistiky a jej úlohe v moderných procesoch výmeny informácií.
- Titulky k videu môžu byť automaticky preložené. Pokyny: V prípade, že je to možné, uveďte, ako sa má postupovať: Prejdite do Nastavení, vyberte položku Titulky/CC, zapnite automatický preklad (posledná možnosť) a vyberte jazyk. Ak sa možnosť automatického prekladu nezobrazí, vyberte najprv angličtinu (automaticky generovanú) a potom automatický preklad.
Prílohy
Nie
Calendar
Announcements
- - There are no announcements -