Etické výzvy v oblasti informačných hrozieb (INT-M5-01-SK)

Description

- This course is presently not described -

  • Veľkosť skupiny
  • 6 - 12
  • viac ako 12
  • Trvanie
  • Viac ako 90 min
  • Súvisiace moduly
  • Modul 1: Povedomie
  • Modul 2: Kritické myslenie
  • Modul 5: Etika
  • Modul 6: Reflexívne zručnosti
CC - Attribution-NonCommercial-ShareAlike

Ciele

  • Rozpoznať etické dilemy súvisiace s informačnými hrozbami;
  • Prijať a prevziať zodpovednosť za tvorbu obsahu;
  • Podporovať zodpovedné postupy zdieľania informácií.

Cieľová skupina

Učitelia, knihovníci, poradcovia pre mládež, športoví tréneri, konzultanti, študenti

Popis

 

Úvod - Prelomenie ľadov

Facilitátor použije metódu brainstormingu na tému etiky ako prelomenie ľadov. Obráti sa na účastníkov s otázkami: Čo je to etika, ako ju chápeme, či sa učíme alebo si osvojujeme etické správanie, ktoré hodnoty posilňujú etiku a ktoré nie atď. Ich odpovede zapisuje na flipchart. Zapíše ich tak, aby ich všetci videli.

Nasledujúce kroky

  1. Rozdeľte účastníkov do troch skupín a predstavte im reálne príklady informačných hrozieb - dezinformácie, dezinformácie a nesprávne informácie, pričom ilustrujte príklady z rôznych kontextov. (vizuálne, sluchové, hmatové).

Požiadajte ich, aby analyzovali a identifikovali typ poruchy, potenciálne motivácie a vplyv na jednotlivcov alebo spoločnosť. (Pozrite si príklady v rozdaných materiáloch).

 

  1. Otvorte a podporte interaktívnu diskusiu. Uľahčite diskusiu o etických výzvach súvisiacich s informačnými hrozbami so zameraním na témy ako zodpovednosť médií, sloboda prejavu a spoločenský vplyv nepravdivých informácií.

 

  1. Zapojte účastníkov do hrania scenárov, v ktorých sa budú musieť rozhodnúť, či sa o informácie podelia na sociálnych sieťach, alebo ich budú šíriť ďalej. Zdôraznite dôležitosť overenia informácií pred ich zdieľaním. Bez ohľadu na príklady v rozdaných materiáloch môžete, samozrejme, navrhnúť vlastné scenáre príkladov.

 

Upozornenie:

Zapojenie účastníkov do hrania scenárov je účinný spôsob, ako im pomôcť pochopiť dôležitosť overovania informácií pred ich zdieľaním na sociálnych sieťach. Tu je navrhovaná štruktúra aktivity hrania rolí.

Podporujte aktívnu účasť a otvorenú komunikáciu v rámci skupín.

Zdôraznite, že cieľom nie je pristihnúť účastníkov pri chybách, ale poučiť sa z tejto skúsenosti.

Na ilustráciu potenciálneho vplyvu dezinformácií použite príklady z reálneho života.

Tento scenár hrania rolí môže byť cenným nástrojom na podporu mediálnej gramotnosti a zodpovedného správania účastníkov v oblasti sociálnych médií.

 

Cieľ

Hlavným cieľom tejto aktivity je zvýšiť povedomie o zodpovednosti za zdieľanie informácií na sociálnych sieťach a o dôležitosti overovania faktov pred ich šírením.

 

Potrebné materiály

Karty scenárov: Vytvorte karty, ktoré opisujú rôzne situácie, v ktorých sa účastníci musia rozhodnúť, či zdieľať informácie na sociálnych sieťach alebo nie. Zahrňte kombináciu scenárov, z ktorých niektoré si vyžadujú overenie a kontrolu faktov.

Kritériá hodnotenia: Vypracujte súbor kritérií na hodnotenie rozhodnutí prijatých počas hrania rolí, ako je presnosť informácií, potenciálne dôsledky zdieľania nesprávnych informácií a dôležitosť overovania faktov.

 

Pokyny

Úvod (15 minút)

Stručne vysvetlite účel tejto aktivity: simulovať reálne rozhodovacie situácie súvisiace so zdieľaním informácií na sociálnych sieťach.

Zdôrazniť potenciálny vplyv dezinformácií na jednotlivcov a spoločnosť.

Scenáre hrania rolí (30 minút)

Rozdeľte účastníkov do malých skupín.

Každej skupine rozdajte kartičky so scenármi. Každý scenár by mal predstavovať inú situáciu, v ktorej sa účastníci musia rozhodnúť, či zdieľať informácie na sociálnych sieťach alebo nie.

Vyzvite účastníkov, aby vo svojich skupinách diskutovali o scenároch a rozhodovali sa na základe poskytnutých informácií.

Rozbor hrania rolí (20 minút)

Každá skupina sa podelí o svoje rozhodnutia a ich zdôvodnenie s celou skupinou.

Uľahčite diskusiu o výzvach a úvahách, ktorým čelili počas hrania rolí.

Zdôraznite dôležitosť overovania informácií pred ich zdieľaním a možné dôsledky šírenia dezinformácií.

Skupinová reflexia (15 minút)

Požiadajte účastníkov, aby sa zamysleli nad tým, čo sa pri tejto aktivite naučili.

Diskutujte o tom, ako môžu uplatňovať zásady overovania faktov a zodpovedného zdieľania informácií v každodennom živote.

Záver (10 minút)

Zhrňte kľúčové poznatky z tejto aktivity.

Poskytnite ďalšie zdroje alebo tipy na overovanie faktov a informácií v sociálnych médiách.

 

  1. (Pred konečnou spätnou väzbou): Na záver spojte všetky tri časti seminára a výsledky, zistenia a poznatky členov skupiny napíšte na flipchart.

 

  1. Záverečná spätná väzba: Na konci tohto stretnutia (workshopu) požiadajte účastníkov, aby sa zamysleli (spätná väzba) nad tým, čo sa naučili, a vytvorili osobný alebo skupinový akčný plán na podporu etického správania v súvislosti s informačnými hrozbami.

Materiál

  • Flipchart, papier, pero, farebné fixky, kartičky so scenármi.

Metóda

  • Zážitkové učenie
  • Hranie rolí
  • Diskusia

Rady pre facilitátorov

Zdôraznite dôležitosť otvorenej a rešpektujúcej diskusie a zabezpečte, aby sa účastníci cítili pohodlne pri zdieľaní svojich názorov. Vyhnite sa vnucovaniu osobných názorov, aby ste podporili nezaujaté vzdelávacie prostredie. Aktívne zapájajte účastníkov prostredníctvom diskusií, skupinových aktivít a hrania rolí. To zvyšuje angažovanosť a prehlbuje porozumenie. Poskytnite účastníkom ďalšie zdroje na ďalšie čítanie, nástroje na overovanie faktov a etické usmernenia, aby mohli pokračovať vo vzdelávaní aj po skončení seminára.

Zdroj

Bercko, S. (2019). Social Literacy Guidelines. Lifelong Learning Programme (Grundtvig) No. 527497-LLP-1-2012-SI (integra Institute)

Prílohy

Calendar

Announcements

  • - There are no announcements -