Medzikultúrny dialóg - 2 vízie pre 1 realitu (QUA-M4-01-SK)
Ciele
- Zvýšiť povedomie o rôznom vnímaní tej istej reality, najmä v medzikultúrnom kontexte.
- Vážiť si a učiť sa rešpektovať kultúrne rozdiely a rozmanitosť
- Zvýšiť povedomie o tom, že tolerancia, empatia, kritické myslenie a ochota učiť sa sú základnými kameňmi dialógu medzi kultúrami a akceptácie inakosti.
Cieľová skupina
- Študenti
- Dospievajúca mládež
Popis
Facilitátor začne úvodom do témy:
Žijeme v rozmanitej spoločnosti a rasová a kultúrna dynamika je súčasťou nášho verejného života. Médiá a IKT vo všetkých svojich formách prispievajú k medzikultúrnemu dialógu dvoma kľúčovými spôsobmi:
- prostredníctvom zastúpenia kultúr a skupín v ich obsahu a
- ako platformy pre verejnú diskusiu a zapojenie rôznych národov, kultúr a skupín.
Internet je neobmedzeným zdrojom informácií o rôznych témach vrátane dezinformácií alebo zavádzajúcich a nepravdivých tvrdení. Dôsledkom sú väčšie možnosti a prístup k ľuďom iných kultúr, ale zároveň oveľa ľahší prístup k urážlivým a rasistickým prejavom.
KROK 1. Facilitátor vysvetlí príbeh Xaviera a Tabarlis: Xavier žije na planéte Zem a vydal sa na návštevu inej planéty s názvom Glorblud, kde ho hostil Tabarlis. Keď sa Xavier vráti domov, napíše list svojmu priateľovi Vincentovi, aby sa s ním podelil o svoje zážitky. Na druhej strane Tabarlis napíše list svojmu priateľovi Verliasovi a vysvetlí mu, čo sa stalo so skupinou študentov z planéty Zem, ktorú privítali na Glorblude.
KROK 2: Moderátor rozdá každému študentovi (maximálne 10) jeden list papiera. Uistite sa, že každý kúsok má číslo, aby sa zachovalo poradie príbehu.
Požiadajte každého študenta, aby na svojom papieri nahlas prečítal príbeh, začínajúc číslom 1 Tabarlisovho listu, potom číslom 1 Xavierovho listu atď. Cieľom je okamžite porovnať vnímanie tých istých momentov (napr. príchod) oboma žiakmi.
KROK 3 - Diskusia: Keď všetci účastníci skončia s čítaním príbehu, môžete zorganizovať diskusiu na zhodnotenie. Uistite sa, že ste v príbehu poukázali na všetky nedorozumenia, predsudky a hodnotenia, ktoré môžu ohroziť alebo poškodiť vzťah.
Študenti by mali pochopiť, že každý z nás si tú istú realitu predstavuje inak, a to na základe svojich skúseností, kultúry, kontextu a vlastného vnímania života. Ide o akési osobné "okuliare", cez ktoré vidíme a chápeme svet. Tieto reprezentácie potom priamo ovplyvňujú naše stretnutie s druhým.
Ak pri prvej komunikácii s niekým identifikujeme predsudky, môžeme sa ich pokúsiť prekonať a nadviazať vzťah, ktorý presahuje stereotypy, ktoré nám sprostredkúva naša spoločnosť.
Materiál
Dva listy (pozri príloha), vytlačené a rozstrihané na časti pre každý odsek. Každý kúsok by mal mať číslo, aby sa zachovalo poradie textu.
Metóda
- Sebareflexia
- Diskusia
- Diskusia na zhodnotenie
Rady pre facilitátorov
Zdroj
Intercultural Learning. 2018. Retrieved from:https://intercultural-learning.eu/wp-content/uploads/2018/11/ICL@School-Toolbox-final-1.pdf
UNESCO. 2020. Measuring Intercultural Dialogue. A conceptual and technical framework. Retrieved from:
Prílohy
Calendar
Announcements
- - There are no announcements -