Produktívne a neproduktívne konflikty v online prostredí (QUA-M3-01-SK)
Platform Administrator
Ciele
- Rozlíšiť produktívny konflikt od neproduktívneho konfliktu v online triede.
- Rozpoznať, kde v triede vzniká konflikt.
- Nájsť stratégie na presmerovanie konfliktov do produktívnych situácií pri učení.
Cieľová skupina
- Pedagógovia, školitelia, konzultanti, pracovníci s mládežou
Popis
Úvod:
Facilitátor poskytne úvod do témy, napríklad: Niektoré typy konfliktov môžu byť rušivé, ale existujú aj iné prípady, v ktorých môže byť konflikt pre učebné prostredie dobrý. Preskúmame rozdiely medzi produktívnym/dobrým a neproduktívnym/zlým konfliktom.
KROK 1: Facilitátor vyzve účastníkov, aby sa dozvedeli viac o produktívnych a neproduktívnych konfliktoch, ktoré sa môžu vyskytnúť aj v online prostredí. Facilitátor sa podelí o informačný materiál. Účastníci by mali označiť rozdiely opísané v prílohe: popis produktívneho konfliktu zelenou fixkou a neproduktívneho konfliktu červenou fixkou. Účastníci spoločne prediskutujú, ako označili opisy, a prediskutujú s facilitátorom, prečo to urobili.
KROK 2: Teraz sa uskutoční diskusia s cieľom zhrnúť skúsenosti účastníkov so stretnutím s konfliktom medzi študentmi/žiakmi v online prostredí. Ak majú skúsenosti, podelia sa o ne so skupinou. Ak skúsenosti nemajú, facilitátor ich prevedie niekoľkými praktickými bodmi a otázkami.
Facilitátor položí účastníkom nasledujúce otázky:
- Čo mám ako učiteľ urobiť na začiatku online hodiny?
- V akom prípade by ste sa rozhodli nezasiahnuť?
- Aké sú dôsledky zapojenia alebo nezapojenia sa do konverzácie?
- Spýtajte sa sami seba, či je dostatok času na to, aby ste sa danej problematike počas hodiny venovali naplno?
Účastníci diskutujú o svojom názore na postup v online triede alebo na konfliktnej udalosti.
Materiál
Zelená a červená fixka, vytlačená príloha
Metóda
- Usmernenie
- Priradzovanie
- Diskusia
Rady pre facilitátorov
Začnite aktivitu opisom produktívneho a neproduktívneho konfliktu.
Odpoveď pre KROK 1: Produktívny konflikt (zelený): zameriava sa na problémy, riešenia, budúcnosť, spája ľudí, spolupracuje, zahŕňa dôveru a rešpekt, vyjasňuje pozície a vnímanie.
KROK 2:
Čo na začiatku online kurzu? Stanovte jasné pravidlá správania sa v online prostredí a vaše očakávania. Ak sa zaoberáte citlivou témou, pripravte si štruktúru triedy, aby ste znížili možnosť konfliktu.
V akom prípade by ste sa rozhodli nezasiahnuť? Možná odpoveď: Keď sú žiaci schopní vyriešiť problém spoločne. Je to dôležitá súčasť skupinovej dynamiky. Venujte pozornosť narastajúcim emóciám a tónu komunikácie. Učiteľ môže zasiahnuť, ak konflikt už nie je produktívny.
Aké sú dôsledky zapojenia alebo nezapojenia sa do konverzácie? Možná odpoveď: Vaša prítomnosť v rozhovore môže objasniť nesprávne informácie a/alebo zmierniť medziľudský konflikt. Zdravé rozdiely sú vítané, keď však konflikty prerastú do otázok netikety alebo nevhodného správania, je dôležité čo najrýchlejšie sa zapojiť a zopakovať očakávania skupiny.
Je dostatok času na úplné riešenie problému? Možná odpoveď: Podobne ako pri osobných stretnutiach, aj pri online stretnutiach môže byť na vyriešenie nezhody v rámci triedy potrebný dostatok času. Ak sa zameranie skupiny presunie na angažovanú diskusiu, zvážte relevantnosť témy pre obsah kurzu, ako aj emocionálnu väzbu skupiny na danú problematiku. Po konflikte sa očakáva debriefingová aktivita, ktorá by sa mala zaoberať pocitmi a nesprávnymi predstavami študentov. Aj vy ako učiteľ môžete zvážiť použitie reflexie o presvedčeniach študentov a o tom, ako konflikt zmenil (ak áno) ich názor na danú tému.
Zdroj
Handling conflict in an online environment (good vs bad). 2020. Centre for Academic Innovation. Retrieved and adapted from: https://onlineteaching.umich.edu/handling-conflict-in-an-online-environment-good-vs-bad/
Prílohy
Calendar
Announcements
- - There are no announcements -