Aký je váš emotikon? (IMS-M3-01-SK)
Platform Administrator
Ciele
-
Podporovať žiakov v tom, aby sa naučili rozpoznávať svoje emócie
-
Podporovať žiakov pri učení sa adekvátne reagovať na svoje emócie
Cieľová skupina
- Pracovníci s mládežou
- Študenti
Popis
- Úvodné slovo facilitátora: pred začiatkom aktivity sa vysvetlia všetky pojmy, ktoré sú pre cvičenie kľúčové (napr. používanie sociálnych médií, negatívne skúsenosti na internete, konflikty na internete, ...)
- Rozpoznávanie emócií: účastníci sa rozdelia do skupín približne po šiestich účastníkov. Dostanú sadu kartičiek s výrokmi o konfliktných situáciách, s ktorými sa môžu stretnúť na internete (napr. komentáre pod správami na sociálnych sieťach obsahujúce konflikt, ...; napr. 10 kartičiek). Tieto kartičky sú v strede kruhu účastníkov. Postupne sa otáča vždy jedna karta.
- Každý účastník má vlastnú sadu kartičiek s emotikonmi (znázorňujúcimi rôzne reakcie na situácie). Keď sa karta s výrokom otočí, účastník, ktorý kartu otočil, prečíta výrok skupine nahlas. Potom všetci členovia skupiny prejdú svoju sadu kariet s emotikonmi a vyberú emoji, ktoré by najlepšie zodpovedali tomu, ako by reagovali na prezentovanú situáciu. Túto kartu s emotikonom môžu položiť na stôl pred seba.
- Reagovanie na emócie: Keď každý účastník položí svoju kartu s emoji, má zároveň možnosť stručne vysvetliť, prečo si vybral práve túto kartu a ako by sa cítil v situácii na karte. Keď každý vysvetlí skupine svoje emoji, skupina musí spoločne vymyslieť spôsoby, ako sa s týmito emóciami účinne a zdravo vyrovnať.
- Keď všetky skupiny skončia diskusiu o jednotlivých kartičkách so situáciami, facilitátor môže aktivitu ukončiť tým, že zhromaždí stratégie zvládania, ktoré účastníci vymysleli, a prediskutuje s nimi niektoré pozitívne stratégie zvládania.
Materiál
-
Emotikony na kartičkách (dostupné v prílohe)
-
Karty s výrokmi (dostupné v prílohe)
Metóda
-
Hra
-
Diskusia
Rady pre facilitátorov
Uistite sa, že účastníci dobre rozumejú pojmom, ktoré sú pre toto cvičenie kľúčové, ako napríklad „sociálne médiá“, „negatívne online skúsenosti“, „online konflikty“. Tieto pojmy môžete stručne predstaviť na začiatku alebo hru zahrať ako reakciu na hodinu, ktorú ste o týchto témach učili predtým.
K dispozícii je súbor s kartičkami so situáciami. Tento súbor je možné upravovať. Je teda možné upraviť výroky na kartách tak, aby lepšie odrážali vekovú skupinu vašich študentov. Je tiež možné pridať rôzne situácie alebo konkrétne situácie, ktoré boli s touto skupinou študentov problémom už predtým. Preto je možné karty so situáciami prispôsobiť konkrétnej úrovni a skúsenostiam vašich študentov.
Prílohy
Calendar
Announcements
- - There are no announcements -