Test neznalosti (IMI-M1-01-SK)
Platform Administrator
Ciele
- Ukázať, že ľudia môžu mať nesprávne predpoklady
- Stimulovať reflexiu o informačných hrozbách
- Rozvíjať základné zručnosti pri používaní špecifického nástroja na vytváranie pohľadu na svet založeného na faktoch;
- Stimulovať kritické myslenie
- Vyvolať diskusiu o príčinách a ďalších vplyvoch týkajúcich sa presvedčenia o informačných hrozbách
Cieľová skupina
- Študenti
- Dospievajúca mládež
- Pedagógovia, školitelia, radcovia, pracovníci s mládežou
- Občania
Popis
Testy neznalosti“ vymyslel Hans Rosling, známy švédsky lekár, akademik a rečník, známy svojou vášnivou obhajobou používania údajov a štatistík na spochybňovanie bežných mylných predstáv a presadzovanie svetonázoru založeného na faktoch. Počas svojich verejných prezentácií často vykonával tzv. testy neznalosti, aby poukázal na rozdiel medzi vnímaním ľudí a skutočnými údajmi o globálnych problémoch.
V testoch neznalosti predkladal publiku otázky s viacerými možnosťami odpovede o rôznych globálnych trendoch, ako je napríklad rast populácie, chudoba a vzdelávanie. Otázky sú navrhnuté tak, aby spochybnili prevládajúce stereotypy a predsudky. Cieľom týchto testov bolo ukázať, že aj odborníci v rôznych oblastiach môžu mať často nesprávne predstavy o globálnych trendoch. Rosling vo svojej práci zdôraznil dôležitosť pochopenia údajov a ich využitia na formovanie nášho pohľadu na svet, najmä v dobe informačného preťaženia a senzáciechtivosti.
Pri tejto aktivite budeme experimentovať s testom neznalosti založeným na štúdii 2023 Refugee Misconception Study nadácie Gapminder, ktorú vytvoril Rosling.
Formát 1 (skupinová aktivita, 45 minút):
Úvod (10 minút)
Facilitátor začne aktivitu otázkami o tom, koľko si poslucháči myslia, že vedia o utečeneckej kríze v Európe a vo svete - t. j. či sa považujú za znalých tejto problematiky. Účastníci diskutujú o svojich informačných zdrojoch, informáciách o vedomostiach a tak veľmi všeobecne.
Testovacie predstavenie (20 minút)
účastníci dostanú hárky papiera s otázkami (13) z testu a majú ich vyplniť offline. https://upgrader.gapminder.org/t/refugees
Diskusia (15 minút)
Facilitátor prediskutuje správnu odpoveď na každú otázku a vysvetlí údaje, ktoré sa za ňou skrývajú. Účastníci si zmerajú svoju úspešnosť ako skupina (% správnych odpovedí), zamyslia sa nad správnosťou vedomostí, o ktorých sa domnievajú, že majú o danej otázke, a uvažujú o výsledku skupiny (ich kolektívnych vedomostiach).
Formát 2 (individuálna aktivita, 30 minút):
Facilitátor a účastník diskutujú o informáciách a vedomostiach, ktoré podľa nich majú o problematike utečencov.
Potom účastníkov požiadajú, aby vykonali test neznalosti online https://upgrader.gapminder.org/t/refugees a platforma im zašle okamžitú spätnú väzbu o správnosti odpovedí.
Facilitátor a účastník/ci sa zamyslia nad výsledkami.
Materiál
- Elektronický prístroj (prístroje) s prístupom na internet
- https://www.gapminder.org/resources/
a/alebo
- Listy papiera a perá/ceruzky
- Flipchart
Metóda
- Experimentovanie
- (Seba)reflexia
- Diskusia
Rady pre facilitátorov
- Začnite aktivitu 5-minútovým úvodom, v ktorom vysvetlíte spôsob správania v skupine - rešpekt, tolerancia, počúvanie bez prerušovania.
- Návrhy na otázky pre diskusiu:
Čo si myslíte o výsledkoch skupiny? Do akej miery sa tieto výsledky zhodujú s vašimi vlastnými zisteniami? Ako ste dospeli k svojim odpovediam? Boli ste oboznámení s odpoveďami, alebo ste ich odhadovali? Ak ste sa spoliehali na odhady, na základe čoho ste sa rozhodli? Aké faktory prispievajú k formovaniu vašich názorov na svet a ako si tieto názory udržiavate, aj keď bývajú skôr negatívne a dramatické? Aké sú podľa vás nepriaznivé dôsledky skresleného pohľadu na svet? K čomu môže viesť takýto skreslený pohľad? Ako si môžeme vypestovať informovanejšie a aktuálnejšie chápanie sveta?
Zdroj
Gapmider Project (2023), Retrieved from https://www.gapminder.org/
Prílohy
Nie.
Calendar
Announcements
- - There are no announcements -