Тест за неинформираност (IMI-M1-01-BG)
Platform Administrator
Цели
- Да се покажете, че хората могат да имат погрешни предположения
- Да се стимулира размисъл върху информационното разстройство
- Да се развият основни умения за използване на специфичен инструмент за разработване на основан на факти мироглед;
- Да се стимулира на критичното мислене
- Да се повдигне дискусия за причините и другите влияния по отношение на убежденията в информационното разстройство
Целева група
- Ученици
- Младежи в юношеска възраст
- Възпитатели, обучители, съветници, младежки работници
- Всеки гражданин
Описание
"Тестовете за неинформираност" са разработени от Ханс Рослинг, шведски лекар, академик и публичен лектор, известен със страстното си застъпничество за използване на данни и статистика за оспорване на общоприети заблуди и насърчаване на основан на факти мироглед. По време на публичните си презентации той често провежда така наречените "тестове за неинформираност", за да подчертае разминаването между възприятията на хората и действителните данни за глобалните проблеми.
Тестовете за неинформираност представят на аудиторията въпроси с избор между няколко отговора относно различни глобални тенденции, като например ръст на населението, бедност и образование. Въпросите имат за цел да оспорят преобладаващите стереотипи и предразсъдъци. Целта на тези тестове е да покажат, че дори експертите в различни области често могат да имат погрешни схващания за глобалните тенденции. Работата на Рослинг подчертава значението на разбирането на данните и използването им за формиране на нашия мироглед, особено в епохата на информационно претоварване и сензационност.
За тази дейност ще експериментираме с теста за неинформираност, базиран на проучването 2023 Refugee Misconception Study на фондация Gapminder, създадена от Рослинг.
Формат 1 (групова дейност, 45 минути):
Въведение (10 минути)
Водещият започва дейността със задаване на въпроси за това колко аудиторията смята, че знае за бежанските кризи в Европа и по света - т.е. дали се смятат за осведомени по въпроса. Участниците обсъждат източниците си на информация, информацията за знанията си и т.н. по много общ начин.
Изпълнение на теста (20 минути)
След това на участниците се раздават листове с въпросите (13) от теста https://upgrader.gapminder.org/t/refugees и се иска да го попълнят офлайн.
Дебрифинг (15 минути)
Водещият обсъжда правилния отговор на всеки въпрос и обяснява данните, които стоят зад него. Участниците измерват успеха си като група (% на правилните отговори), разсъждават върху правилността на знанията, които смятат, че имат по въпроса, и обмислят резултата на групата (колективните им знания).
Формат 2 (индивидуална дейност, 30 минути):
Водещите и участникът обсъждат информацията и знанията, които смятат, че имат по въпросите за бежанците.
След това участниците се молят да изпълнят онлайн теста за информираност https://upgrader.gapminder.org/t/refugees, а онлайн платформата изпраща незабавна обратна връзка за правилността на отговорите.
Водещите и участникът обмислят резултатите.
Материали
- Електронни уреди с достъп до интернет
- https://www.gapminder.org/resources/
и/или - Листове хартия и химикалки/моливи
- Флипчарт
Методи
- Експериментиране
- (Само)анализ
- Дискусия
Съвети за водещите:
- Започнете дейността с 5-минутно въведение, като обясните начина на поведение в групата - уважение, толерантност, слушане без прекъсване.
- Предложения за въпроси за обобщаване:
Какви са Вашите мисли за резултатите от работата на групата? До каква степен тези резултати съвпадат с Вашите собствени констатации? Как стигнахте до отговорите си? Бяхте ли запознати с отговорите, или направихте предположения? Ако сте разчитали на догадки, какво е повлияло на избора Ви? Кои фактори допринасят за формирането на Вашите възгледи за света и как поддържате тези възгледи, дори ако те са склонни да бъдат по-негативни и драматични? Какви според Вас са неблагоприятните последици от наличието на изкривен мироглед? До какво може да доведе такава изкривена гледна точка? Как можем да култивираме по-информирано и актуално разбиране за света?
Източници (APA)
Gapmider Project (2023), Retrieved from https://www.gapminder.org/
Материали за раздаване
Не
Calendar
Announcements
- - There are no announcements -