Критичен анализ (QUA-M2-01-BG)

Platform Administrator

Description

- This course is presently not described -

  • Размер на групата
  • Индивидуално
  • 2 - 5
  • 6 - 12
  • Продължителност
  • повече от 90 мин.
  • Свързани модули
  • Модул 2: Критично мислене
CC - Attribution-NonCommercial-ShareAlike

Цели

Целта на тази дейност е да се представят някои стъпки и инструкции, по които е подходящо да се процедира, когато се пише критичен анализ на аргумент или статия. Аргументът представлява основната идея на информацията, която се съобщава.

Целева група

  • Ученици (средно училище, гимназия, университет)
  • Преподаватели, обучители, съветници, младежки работници

Описание

Основната цел на критичния анализ е внимателно да се проучат и оценят идеите или работата на някой друг. Той е субективен вид анализ, защото изразява собственото ви тълкуване и анализ на произведението, като разделяте и изучавате неговите части.
За тази дейност можете да използвате критичния анализ, за да прегледате например литературно произведение, филм или телевизионно предаване, бизнес процес, статия или академичен доклад на друго лице.

СТЪПКА 1: ЗАПОЧНЕТЕ С ОСНОВНА ИНФОРМАЦИЯ:
По време на първото занятие водещият ще предложи статия, върху която ще се съсредоточи критичният анализ. Дължината на критичния анализ се определя на един лист А4. Водещият ще даде време на участниците да напишат статията - критичен анализ. Необходимото време зависи от групата - индивидуално решение на водещия.

СТЪПКА 2: ПИСАНЕ (индивидуално):
Критичният анализ използва уменията ви за критично мислене и обикновено се пише като есе или статия. Участникът пише критичен анализ като индивид. Водещият ще обясни основните моменти преди провеждането на критичния анализ. Водещият ще посочи, че участниците не трябва да забравят, че добрият критичен анализ оценява идеите или творбата по справедлив начин, който показва както положителните, така и отрицателните ѝ аспекти.

Водещият ще обясни основните моменти на критичния анализ, а именно:

Съставяне на конспект:
Критичният анализ започва с въпроси:
Какъв е общият аргумент/аргументи или гледна точка/цели на автора?
Подкрепен ли е аргументът с надеждни доказателства?
Основава ли се аргументът на предположения?

Написване на основните точки, насочени към следните въпроси:
Кой е авторът?
Какъв е опитът на автора?
Дата на публикуване на статията.
Източник на статията и неговата достоверност.
Идентифициране на пристрастия (разгледайте аспектите на езика, структурата на изречението, доказателствата и тона, използвани от автора).

СТЪПКА 3: Заключение на писмената работа
На този етап участникът/ците може да обобщи/т мнението си за статията и нейната достоверност.

СТЪПКА 4: Коригиране
Участникът (участниците) ще прочете (прочетат) отново написаното и ще го преработи (преработят), ако е необходимо.

СТЪПКА 5: ДИСКУСИЯ (по групи):
По време на втората сесия водещият ще продължи с обсъждане в групата, където всички анализи, създадени от членовете на групата, ще бъдат оценени и разгледани заедно. Те ще се насочат към това дали даденият анализ отговаря на необходимите параметри и стъпки, обяснени на първата сесия. Освен това те ще се насочат към различията във възгледите на различните автори за избраното произведение.
От участниците се изисква да защитят своето мнение, ако другите не са съгласни с крайната оценка.

Материали

  • Писалка, хартия, бележник

Методи

  • Анализ
  • Обучение по критично мислене
  • Дискусия
  • Обучение в сътрудничество

Съвети за водещите:

Водещият трябва да подготви конкретна статия, която да отговаря на типологията на участниците.
Водещият определя правилата на дискусията (уважение към говорещия, зачитане на другите мнения и др.)

Спецификите за идентифициране на пристрастия могат да се използват за обсъждане:

  • Език: Неутрален ли е езикът или показва положително или отрицателно отношение към темата или аудиторията? Използва ли авторът емоционални думи, преувеличения, евфемизми или стереотипи, за да повлияе на чувствата или мнението на читателя?
  • Структура на изречението: Структурата на изречението ясна и логична ли е, или обърква или подвежда читателя? Използва ли авторът реторични въпроси, сравнения, контрасти или паралелизъм, за да подчертае гледната си точка или да убеди читателя?
  • Доказателства: Използва ли авторът подходящи и надеждни доказателства в подкрепа на своите твърдения/аргументи, като например факти, статистически данни, примери или цитати? Посочва ли източниците си и признава ли различните гледни точки? Пренебрегва ли или отхвърля ли доказателства, които противоречат на твърденията му, или ги представя по пристрастен начин?
  • Повтаряне: Повтаря ли авторът определени теми или езикови изрази, за да подсили посланието си или да го направи запомнящо се? Използва ли лозунги, фрази или джингли, за да въздейства на емоциите или асоциациите на читателя?
  • Субективност: Обективен и справедлив ли е авторът или изразява личните си чувства, убеждения или предпочитания? Използва ли думи като "аз", "ние", "ти" или "те", за да покаже своята позиция или отношение към читателя или темата?

Източници (APA)

Steps to analysing an argument. 2022.  RMIT University. Retrieved and adapted from: https://emedia.rmit.edu.au/learninglab/content/steps-analysing-argument

How To Write a Critical Analysis in 5 Steps (With Tips). 2023. Retrieved and adapted from: https://www.indeed.com/career-advice/career-development/how-to-write-a-critical-analysis

Материали за раздаване

Не

Calendar

Announcements

  • - There are no announcements -