Обучение за пренебрегване (QUA-M2-02-BG)

Platform Administrator

Description

- This course is presently not described -

  • Размер на групата
  • 2 - 5
  • 6 - 12
  • Продължителност
  • До 45 мин.
  • Свързани модули
  • Модул 2: Критично мислене
CC - Attribution-NonCommercial-ShareAlike

Цели

Целта на тази дейност е да се научим как да избираме кои новини трябва да знаем и кои е добре да игнорираме.

Целева група

  • Ученици (всички възрасти)
  • Преподаватели, обучители, съветници, младежки работници

Описание

ТЪПКА 1:
Водещият ще обясни, че някои заглавия и новини просто се появяват, докато отваряте мобилния телефон или браузъра. Някои от тях са сензационни, други са замислени като кликбейт, а може и да са сериозна статия. Водещият ще обясни на участниците, че по време на тази дейност те ще станат по-информирани за стратегиите, които им позволяват да игнорират някои новини.

Водещият споделя някои заглавия като пример за разсейваща и нискокачествена информация за участниците:
• Започва ли гражданска война в Америка?
• Тениски, които се провалиха напълно.
• Какво да правим, ако най-лошият ядрен сценарий наистина се случи
• 5 сигурни начина да съсипете връзката си

Водещият ще попита участниците кои от горепосочените примери на пръв поглед са нискокачествени новини и защо. Няколко минути, за да решат участниците.

СТЪПКА 2:
Водещият посочва, че сега живеем в "икономика на вниманието". Първата стратегия за преодоляване на изоставането във вниманието е самонаблюдението. Това включва избягване на нискокачествена информация и самоконтрол. Това означава също така да се отървете от всякакви изкушаващи или разсейващи неща в обкръжението на участниците или да си поставите времеви ограничения. Също така е важно да се възнаграждават по друг начин, че губят време за разсейване.
Водещият ще обясни, че избягването на нискокачествените новини ще даде на участниците повече време за учене, за работа върху уменията им. Това ще им помогне да премахнат разсейващите фактори от ежедневието си.

СТЪПКА 3:
Водещият обяснява, че страничното четене е друга стратегия, която помага да се оцени достоверността на информацията и да се предпазите от невярна и подвеждаща информация.

Стратегията включва напускане на източника и отваряне на нов раздел, за да се проучи кой стои зад информацията.
Водещият ще предложи готов пример за заглавие за проверка. Участниците ще отворят индивидуално или на едно устройство заглавието/статията и ще обсъдят как да приложат страничното четене върху него.
Водещият им помага и им обяснява, че е важно да не се доверяват сляпо на заглавията. Те често са подвеждащи. Целта им е да привлекат вниманието. Понякога основният смисъл на статията може да е съвсем различен от това, което подсказва заглавието. Едно сензационно твърдение може да се свърже със заглавие, което изглежда, че го подкрепя, но ако участниците прочетат внимателно оригиналния източник, ще видят, че това не е така.

СТЪПКА 4:
Водещият посочва третия подход, който може да помогне на участниците да пренебрегнат някои маловажни новини и да сведат до минимум вредата от интернет. Фасилитаторът ще сподели подготвен(и) пример(и) за съобщението(ята) на трола. Водещият обяснява, че троловете са злонамерени участници в интернет, чиято цел е да причиняват вреда. Водещият обяснява, че най-добрият начин да се справим с тях е да ги игнорираме и блокираме. Участниците могат също така да докладват за тролове на модераторите на платформата, които могат да предприемат действия срещу тях. Като правят това, участниците не им дават удовлетворение от това, че получават реакция, а също така помагат да се направи онлайн пространството по-безопасно и по-уважително за всички.

Материали

  • Бележник или мобилен телефон

Методи

  • Дискусия

  • Самосъзнание

  • Размисъл

Съвети за водещите:

Водещият подготвя пример за заглавие (с възможност за отваряне на оригиналния източник), върху което може да обясни какво е латерално мислене и каква е разликата между сензационното заглавие и оригиналния източник.

Фасилитаторът подготвя съобщението(ята) на "троловете" и го обсъжда с участниците.

Източници (APA)

Ludden, D. 2022. Why We Should Practice "Critical Ignoring" in the Digital Age.

Retrieved from: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/talking-apes/202211/do-you-really-want-click

Kozyreva, A., Wineburg, S., Lewandowsky, S., & Hertwig, R. (2022).Critical ignoring as a core competence for digital citizens. CurrentDirections in Psychological Science, 1-8.  https://doi.org/10.1177/09637214221121570

Материали за раздаване

Не

Calendar

Announcements

  • - There are no announcements -