Създател на фалшиви новини за един ден (IMS-M2-02-BG)

Platform Administrator

Description

- This course is presently not described -

  • Размер на групата
  • 2 - 5
  • Продължителност
  • 46-90 мин.
  • Свързани модули
  • Модул 2: Критично мислене
CC - Attribution-NonCommercial-ShareAlike

Цели

  • Да се подпомогне обучението на учениците по въпросите на информационното разстройство и фалшивите новини, като им се даде възможност да бъдат създатели на фалшива новина.

 

Целева група

  • Участници на първа линия

Описание

  1. Разделете учениците по двойки. Задачата на всяка двойка ученици е да напише кратка новинарска статия, която е фалшива новина. Целта е да се създаде новинарска статия, която да е фалшива новина, но да е възможно най-убедителна.
  2. За целта учениците трябва да използват компютър. Те трябва да измислят заглавие на статията, увод, основния текст на статията. Освен това трябва да намерят добри изображения без авторски права, които да добавят в статиите си (като използват сайтове като Freepik, Pexels или Unsplash). Учениците могат да използват всички налични инструменти, за да направят статията за фалшиви новини да изглежда възможно най-реална, например като използват генератор на изкуствен интелект, за да създадат изображения за статията, или да послужат като очевидци на събитие, което никога не се е случило наистина. Уверете се, че те обръщат внимание и на оформлението на уебсайта, на който е публикувана информацията (име, лого и др.).
  3. Като оставят творчеството си и използването на цифрови инструменти за създаване на статията на свобода, учениците могат да научат за различните стратегии, които могат да се използват за фабрикуване на фалшиви новини, и да се запознаят с работата на различни инструменти, които могат да помогнат на реалните производители на фалшиви новини да направят така, че тяхната подвеждаща информация да изглежда по-достоверна.
  4. След като всички двойки ученици приключат, статиите се разпечатват и се разменят между двойките ученици. Предизвикателството сега е всяка двойка да идентифицира елементите, които другите екипи са използвали и които издават, че това е фалшива статия.

Материали

Компютър с достъп до интернет за всяка двойка ученици.

Софтуер за редактиране на документи, например Microsoft Word или Canva.

Методи

Симулация

Съвети за водещите:

Преди учениците да започнат работа по задачата, уверете се, че те добре разбират различните елементи на онлайн информацията, които могат да разкрият, че тя е невярна (например уебсайтът, езикът на текста, изображението, авторът на информацията и т.н.).

Материали за раздаване

Не

Calendar

Announcements

  • - There are no announcements -