Речта на омразата като инструмент на конфликта (INT-M3-02-BG)
Platform Administrator
Цели
- Да се осъзнават и уважават различията между хората;
- Да се разрешават конфликти по метода "без загуба" (Томас Гордън);
- Да се изразяват чувствата си по уверено и спокойно;
- Да се изградят умения за контрол на емоциите в поведението;
- Да се обясни как конфликтите възникват, развиват се и ескалират
Целева група
-
Учители, библиотекари, младежки съветници, спортни треньори, ученици
Описание
1. Проведете съвместна дискусия с участниците за това какво е език на омразата и запишете отговорите им на дъската.
2. Попитайте участниците на кое ниво могат да възникнат конфликти заради езика на омразата. Напишете някои нива на конфликти на дъската:
- индивидуално ниво (вътрешно личностни конфликти) между отделните лица
- (междуличностни) между членовете на семейството между групите, в рамките на групите, между нациите
3. Разделете групата на малки групи от по 4 или 5 души. Дайте на всяка група изрезки от вестници (или други медийни изрезки) и ги помолете да намерят в тях история, свързана с реч на омразата и/или конфликт. Участниците ще бъдат помолени да анализират текстовете по отношение на съдържанието на конфликта, както и на какво ниво възниква той.
4. След като всяка група избере и обсъди публикуваните в медиите публикации, всяка група ще определи свой представител, който да докладва на останалите: открити ли са примери за реч на омразата, какъв е възможният конфликт и на какво ниво възниква този конкретен конфликт.
5. Върнете се към списъка с нива на конфликт на дъската. Дали всички нива на конфликт са обхванати от анализираните "истории"?
6. Проведете дискусия за своите открития, посветена на речта на омразата.
Попитайте как се развива един конфликт? Спомнете си за конфликт, който сте преживели, какво често се случва първо между двама души? (Кой е първият признак, който показва, че двама души преживяват някакъв конфликт?) Водещият подканя участниците да разсъждават за това какво се случва след това? Водещият провежда мозъчна атака с групата за това какви биха могли да бъдат тези етапи.
7. Разгледайте етапите на конфликта, изброени по-долу. Сравнете с мозъчната атака на участниците в стъпка 1. Посочете приликите. Ако е необходимо, пояснете.
Етапи на конфликта
Етап 1 - Дискомфорт
Може би все още нищо не е казано. Нещата не са наред. Може да е трудно да се определи какъв е проблемът. Чувствате ли се некомфортно в дадена ситуация, но не сте съвсем сигурни защо?
Етап 2 - Инциденти
В този случай се извършва кратък и рязък обмен без последваща вътрешна реакция. Случвало ли се е нещо между Вас и някой друг, което Ви е разстроило, раздразнило или е довело до резултат, който не сте искали?
Етап 3 - Недоразумения
Тук мотивите и фактите често се объркват или се възприемат погрешно. Често ли мислите Ви се връщат към проблема?
Етап 4 - Напрежение
Тук отношенията са обременени от негативни нагласи и фиксирани мнения. Значително ли се е променил към по-лошо начинът, по който се отнасяте към другия човек? Връзката Ви е източник на постоянни тревоги и безпокойство?
Етап 5 - Криза
Поведението е засегнато, нормалното функциониране е затруднено, обмислят се или се изпълняват екстремни жестове. Справяте ли се с голямо събитие, като например възможно разкъсване на връзка, напускане на работа, насилие?
Обратна връзка
Накрая участниците трябва да направят изводи и да ги напишат на плакат. В обратната си връзка те трябва да се съсредоточат върху това, което са научили, и върху това, което ще използват в ежедневието си.
Материали
- флипчарт, химикалки
Методи
- Учене чрез преживяване
- Дискусия
- Дейности, свързани с груповата динамика
Съвети за водещите:
Изисква се предварителна подготовка.
Източници (APA)
Adapted from Women without borders. Young Women Fit for Politcs. Retreived from www.women.without.borders.org
Материали за раздаване
Не
Calendar
Announcements
- - There are no announcements -