Междукултурен диалог - 2 визии за 1 реалност (QUA-M4-01-BG)
Цели
- Да се повиши осведомеността за различните възприятия на една и съща реалност, особено в междукултурен контекст.
- Да се цени и да се насърчава уважение към културните различия и многообразието
- Да се повиши осведомеността за това, че толерантността, емпатията, критичното мислене и желанието за учене са основни камъни на междукултурния диалог и приемането на другостта.
Целева група
- Ученици
- Младежи в юношеска възраст
Описание
Водещият започва с представяне на темата:
Живеем в многообразно общество и расовата и културната динамика е част от обществения ни живот. Медиите и ИКТ, във всичките им форми, допринасят за междукултурния диалог по два основни начина:
- чрез представяне на култури и групи в съдържанието им, и
- като платформи за обществен дебат и ангажираност на различни народи, култури и групи.
Интернет е неограничен източник на информация по различни теми, включително дезинформация или подвеждащи и неверни твърдения. Ефектът е повече възможности и достъп до хора от други култури, но в същото време много по-лесен достъп до обидни и расистки изрази.
СТЪПКА 1. Водещият обяснява историята на Ксавие и Табарлис: Ксавие живее на планетата Земя и отива на посещение на друга планета, наречена Глорблуд, където е приет от Табарлис. Когато Ксавие се завръща у дома, той пише писмо на своя приятел Винсент, за да сподели преживяното. От друга страна, Табарлис пише писмо до своя приятел Верлиас и обяснява какво се е случило с групата ученици от планетата Земя, които са посрещнали в Глорблуд.
СТЪПКА 2: Водещият раздава по един лист хартия на всеки ученик (до 10). Уверете се, че всяко листче има номер, за да се запази редът на историята.
Помолете всеки ученик да прочете на глас историята на своята хартийка, като започне с номер 1 от писмото на Табарлис, след това с номер 1 от писмото на Ксавие и т.н. Целта е веднага да се сравнят възприятията на двамата за едни и същи моменти (напр. пристигането).
СТЪПКА 3 - ОБСЪЖДАНЕ: Когато всички участници са приключили с четенето на историята, можете да улесните обобщаването. Не забравяйте да посочите всички недоразумения, предразсъдъци и оценки в историята, които могат да застрашат или навредят на връзката.
Учениците трябва да разберат, че всички ние имаме различна представа за една и съща реалност, основана на нашия опит, култура, контекст и собственото ни възприятие за живота. Това са един вид лични "очила", през които виждаме и разбираме света. Тези представи след това оказват пряко влияние върху срещата ни с другия.
Когато общуваме с някого за първи път, ако установим предразсъдъци, можем да се опитаме да ги преодолеем, за да установим връзка, която надхвърля стереотипите, предавани от нашето общество.
Материали
- Две писма (виж Материали за раздаване), разпечатани и нарязани на парчета за всеки параграф. Всяко парче трябва да има номер, за да се запази редът на текста.
Методи
- Самоанализ
- Дискусия
- Дебрифинг
Съвети за водещите:
Източници (APA)
Intercultural Learning. 2018. Retrieved from:https://intercultural-learning.eu/wp-content/uploads/2018/11/ICL@School-Toolbox-final-1.pdf
UNESCO. 2020. Measuring Intercultural Dialogue. A conceptual and technical framework. Retrieved from:
Материали за раздаване
Calendar
Announcements
- - There are no announcements -