Сценарий на мисинформационна дилема (VJI-M5-01-BG)
Цели
- Да се повишат знанията на участниците за етиката
- Да се приложат етични съображения към реални сценарии, включващи мисинформация
Целева група
- Ученици
- Младежи в юношеска възраст
Описание
1. Въведение (10 минути):
- -Започнете с кратко обсъждане на етичните последици от мисинформацията, като подчертаете въздействието, което тя може да окаже върху хората и обществото.
- Въведете концепцията за етично вземане на решения и нейното значение в контекста на разпространението на информация.
2. Представяне на сценарий (15 минути):
- -Представете на участниците поредица от хипотетични сценарии, свързани с мисинформация. Тези сценарии трябва да включват ситуации, в които хората трябва да вземат етични решения за споделяне или опровергаване на информация. Вдъхновение за такива хипотетични сценарии можете да намерите в раздадените материали.
- Участниците могат да прочетат тези сценарии индивидуално или в малки групи.
3. Дискусия в групата (20 минути):
- Разделете участниците на малки групи и ги помолете да обсъдят етичните съображения, представени в сценариите. Насърчете ги да проучат фактори като истинност, потенциална вреда и отговорността на хората за справяне с дезинформацията.
- Всяка група трябва да използва самозалепващи се листчета, за да запише основните етични съображения.
4. Групова презентация (15 минути):
- Всяка група представя своя анализ на етичните съображения в зададения ѝ сценарий. Използвайте бяла дъска или флипчарт, за да запишете основните моменти.
- Насърчавайте откритата дискусия и проучването на различните гледни точки в по-голямата група.
5. Равносметка и анализ (10 минути):
- Осъществяване на сесия за обобщаване на резултатите, на която се обсъждат общите теми и различията в етичните съображения при различните сценарии.
- Насърчете участниците да разсъждават върху предизвикателствата при вземането на етични решения в контекста на дезинформацията.
6. Упражнение за приложение (10 минути):
- Представете реален пример за мисинформация и помолете участниците индивидуално или по двойки да приложат етичните съображения, обсъдени в сценариите, за да анализират дадената ситуация. Вдъхновение за такъв реален случай можете да намерите в раздадените материали.
- Насърчете участниците да споделят своите прозрения по време на кратка дискусия.
7. Заключение (5 минути):
- Обобщете основните етични съображения, обсъдени по време на дейността, и подчертайте значението на етичното вземане на решения в условията на мисинформация.
- Предоставете допълнителни ресурси за медийна етика и отговорно споделяне на информация
Материали
- Печатни или цифрови копия на сценариите
- Бяла дъска
- Маркери
- Самозалепващи се бележки
Методи
- Обучение по сценарий
- Групова дискусия
- Упражнение за прилагане
Съвети за водещите:
- Задайте тон на тази дейност: няма абсолютни отговори. Дейността съществува, за да се изследват различни гледни точки и етични съображения.
- Опитайте се да насочите учениците в правилната посока, без да налагате собственото си мнение.
Източници (APA)
Inspired by:
Hansen, A. (n.d.). “Everyone Else Does It!” Ethics Project. http://hhsmrshansen.weebly.com/uploads/8/5/1/1/8511706/ethics-everyone-else-does-it.pdf
United nations Office on Drugs and Crime. (n.d.). Solving ethical dilemmas. The Doha Declaration: Promoting a Culture of Lawfulness. https://www.unodc.org/documents/e4j/FunCorner/ZorbLessonPlans/Zorbs_Solving_ethical_dilemmas.pdf
Материали за раздаване
Хипотетични примери за сценарии с невярна информация:
Популярен съвет за здравето
- Сценарий: Публикация в социалните мрежи твърди, че всекидневното ядене на определен плод може да излекува често срещано заболяване. Публикацията включва лични свидетелства, но не съдържа научни доказателства.
- Етични съображения: Участниците следва да обсъдят отговорността на лицата при споделяне на информация, свързана със здравето, потенциалните вреди, причинени от неверни здравни твърдения, и значението на проверката на информацията преди споделянето ѝ.
Неправилно тълкуване на политическо меме:
- Сценарий: В интернет се разпространява меме, на който политик е в компрометираща ситуация. Изображението обаче е извадено от контекста и мемето представя действителните събития невярно.
- Етични съображения: Участниците анализират потенциалното въздействие на погрешното представяне на публични фигури, отговорността на потребителите на социални медии да проверяват фактите, преди да ги споделят, и етичните последици от разпространението на неверни разкази.
Измама с одобрение на продукт:
- Сценарий: Фалшив видеоклип на знаменитост, подкрепящ популярен продукт, става вирусен. Във видеото се твърди, че известната личност се кълне в ефективността на продукта, но по-късно се оказва, че това е добре изпълнена измама.
- Етични съображения: Участниците обсъждат въздействието на фалшивите одобрения на продукти върху доверието на потребителите, отговорността на създателите на съдържание да проверяват информацията и потенциалните правни последици от разпространението на фалшиви твърдения.
Видео с теория на конспирацията:
- Сценарий: Видеоклип в YouTube популяризира теория на конспирацията, според която неотдавнашно природно бедствие е било причинено умишлено. Видеото използва манипулирани кадри и подвеждащи разкази в подкрепа на твърденията си.
- Етични съображения: Участниците разглеждат потенциалните вреди, причинени от конспиративните теории, отговорността на платформите за съдържание за модериране на дезинформацията и етичните предизвикателства, свързани с балансирането на свободата на изразяване и предотвратяването на вреди.
Фалшива информация за спешни случаи:
- Сценарий: В социалните медии се разпространява съобщение за местна извънредна ситуация, като например химически разлив или опасно животно на свобода. По-късно се потвърждава, че информацията е невярна, което предизвиква ненужна паника и смущения.
- Етични съображения: Участниците обсъждат въздействието на фалшивата информация за извънредни ситуации върху обществената безопасност, отговорността на лицата да проверяват и кръстосват информацията, преди да я споделят, и потенциалните правни последици от разпространението на фалшиви сигнали.
Пример за фалшива информация в реалния свят:
Примерен сценарий: Пицагейт
Предистория: По време на президентските избори в САЩ през 2016 г. теория на конспирацията, известна като "Пицагейт", набра популярност в социалните медии и различни онлайн платформи. Теорията невярно твърдеше, че високопоставени служители, включително членове на Демократическата партия, са замесени в мрежа за трафик на деца с цел сексуална експлоатация, която действа от мазето на пицария "Комет пинг понг" във Вашингтон, окръг Колумбия.
Компоненти на мисинформацията:
- Фалшиви обвинения: Теорията на конспирацията отправя необосновани обвинения срещу отделни лица и ресторанта, като твърди, че са извършвани престъпни дейности без никакви достоверни доказателства.
- Усилване в социалните медии: Дезинформацията се разпространява бързо чрез платформите на социалните медии, като потребителите споделят и популяризират неверните твърдения.
- Последици в реалния свят: Теорията за конспирацията " Пицагейт" доведе до инцидент в реалния свят, когато лице, повлияно от дезинформацията, влезе в ресторанта с огнестрелно оръжие, като произведе изстрели, но в крайна сметка не рани никого.
Упражнение за приложение: Помолете участниците да анализират етичните съображения, свързани с разпространението и въздействието на мисинформацията "Пицагейт". Насърчете ги да разгледат следните въпроси:
- Истинност: Как разпространението на невярна информация допринесе за конспиративната теория "Пицагейт"? Какви са последствията от тези неверни обвинения?
- Вреда: Каква вреда е настъпила в резултат на дезинформацията? Как тя се отрази на засегнатите лица и предприятия, както онлайн, така и офлайн?
- Отговорност: Кой носи отговорност за дезинформацията и как етичното вземане на решения би могло да намали разпространението на неверните твърдения?
Участниците могат да обсъдят и разсъждават върху тези въпроси, за да приложат етичните съображения, обсъдени по-рано в дейността. Този пример им позволява да проучат реалните последици от дезинформацията и да разгледат значението на етичното вземане на решения при решаването на такива проблеми.
Calendar
Announcements
- - There are no announcements -