Игра за деление (QUA-M6-02-BG)
Цели
Основната цел на тази дейност е да се разсъждава върху няколко заглавия, които са дадени като примери за информация от подходящ източник и от съмнителен източник.
Целева група
-
Ученици
-
Учители
Описание
Част 1: Водещият разделя участниците на групи от по 4-5 души. Всяка група получава комплект карти, на които има информация - заглавие от вестник и номер. След това те са помолени да ги сортират в категории. Първата категория ще бъде за заглавията, които изглежда са от недостоверен източник, а втората категория - за заглавията, които са достоверни и от подходящ източник.
Времето за обсъждане в рамките на групата е 15 минути.
Част 2: Водещият ще помоли всички групи да представят заглавията или избраните числа за подходящ източник или съмнителен източник. Водещият ще ги попита за причините, които стоят зад решението. От всички групи се иска да обмислят защо са избрали дадените заглавия/числа. Какви са били признаците, че информацията е вярна или невярна. Водещият ще помогне да се открият общите признаци.
Продължителността на тази част е 15 минути.
Материали
Картите трябва да бъдат подготвени от водещия. Водещият трябва внимателно да подбере примерите, като акцентира върху уменията и способностите на участниците.
Методи
-
Дискусия
-
Размисъл
-
Общуване
Общуване
Съвети за водещите:
Водещият подготвя 10 карти с примери за няколко вида вестникарски заглавия от уважавани източници, но също така и от сайтове за сензационни или фалшиви новини. Водещият подбира най-подходящите примери за използване според целевата група (начално училище, средно училище, университет, учители).
Картите са едни и същи за всяка група.
Подгответе се да обясните и да информирате за отделни характеристики, които отличават фалшивите новини от истинските, като например:
- как се откриват начините, по които медиите влияят на емоционалното отношение на читателите към маргинализираните групи;
- как се разпознават части от текста, които засилват страха и гнева;
- анализ на езика на заглавията (например „сензационно“, clickbait, ) и употребата на изрази и думи като „прихванати са доклади, че...“, „папата шокира света...“, „няма да повярвате...“, и т.н.
Източници (APA)
Reflection activity exercise. 2023. Adapted from: https://symondsresearch.com/reflection-activities-exercises/
Материали за раздаване
He.
Calendar
Announcements
- - There are no announcements -