Študija primera "Pogoste vrste informacijskih motenj" (IMI-M1-02-SL)
Platform Administrator
Cilji
- ozaveščanje o informacijskih motnjah
- Razprava o najpogostejših vrstah informacijskih motenj
- Spodbujanje razmisleka
- Razprava o vzrokih in drugih vplivih v zvezi s prepričanjem o informacijski motnji
Ciljna skupina
- Študenti
- Mladostniki
- Vzgojitelji, trenerji, svetniki, mladinski delavci
- Vsak državljan
Opis
Dejavnost temelji na videoposnetku "Primeri sedmih najpogostejših vrst informacijskih motenj" (https://www.youtube.com/watch?v=9kGStjMqDtM), ki ga je pripravil Alastair Reid, digitalni urednik, in v katerem govori o različnih vrstah vsebin, ki se ustvarjajo in delijo, o motivih tistih, ki jih ustvarjajo, in o tem, kako se širijo.
Uvod (5 minut)
Moderator zbere udeležence in jim razloži, zakaj si bodo ogledali videoposnetek ter na katere teme ali koncepte morajo biti pozorni.
Skupinsko gledanje videoposnetkov (5 minut)
Moderator predvaja videoposnetek skupini in poskrbi, da vsi dobro vidijo in slišijo. Udeleženci naj si zapišejo ključne točke, opažanja ali vprašanja, ki se pojavijo med ogledom videoposnetka.
Poročanje (5 minut)
Po ogledu videoposnetka voditelj sproži razpravo z vprašanji odprtega tipa, ki spodbujajo kritično razmišljanje in analizo. Udeležence spodbudi, da delijo svoja opažanja, odzive in interpretacije videoposnetka ter lastne izkušnje o informacijski motnji.
Material
- Elektronska naprava (-e) z dostopom do interneta
- https://www.youtube.com/watch?v=9kGStjMqDtM
- listi papirja in pisala/ svinčniki
- Flipchart
Metode
- Aktivno gledanje in poslušanje
- (Samo)refleksija
- Razprava
Nasveti za moderatorje
- Dejavnost začnite s petminutnim uvodom, v katerem razložite način obnašanja v skupini - spoštovanje, strpnost, poslušanje brez prekinitev.
- Predlogi za vprašanja za poročanje:
Kako lahko informacijske motnje vplivajo na posameznike in skupnosti? Katere so po vašem mnenju najpomembnejše posledice širjenja napačnih informacij na spletu? Kateri dejavniki prispevajo k hitremu širjenju napačnih informacij na platformah družbenih medijev? Ali menite, da so določene skupine ali posamezniki bolj dovzetni za to, da verjamejo napačnim informacijam? Zakaj ali zakaj ne? Katere strategije so po vašem mnenju učinkovite v boju proti dezinformacijam in za izboljšanje medijske pismenosti? Kako lahko šole in izobraževalne ustanove igrajo vlogo pri spodbujanju medijske pismenosti med učenci?
Podnapisi videoposnetka se lahko samodejno prevedejo. Navodila: Vklopite samodejni prevod (zadnja možnost) in izberite svoj jezik. Če se možnost samodejnega prevajanja ne prikaže, najprej izberite angleščino (samodejno generirano) in nato samodejno prevajanje.
Viri (APA)
Reid, Alastair (2020), Examples of the seven most common types of information disorder, Retrieved from https://www.youtube.com/watch?v=9kGStjMqDtM
Gradivo
Ne.
Calendar
Announcements
- - There are no announcements -