Kritična analiza (QUA-M2-01-SL)
Platform Administrator
Cilji
Cilj te dejavnosti je predstaviti nekaj korakov in navodil, po katerih je primerno ravnati pri pisanju kritične analize argumenta ali članka. Argument predstavlja osnovno idejo sporočene informacije.
Ciljna skupina
-
Študenti (srednja šola, visoka šola, univerza)
-
Vzgojitelji, trenerji, svetniki, mladinski delavci
Opis
Glavni cilj kritične analize je skrbno preučiti in oceniti ideje ali delo nekoga drugega. Gre za subjektivno vrsto analize, saj izraža lastno razlago in analizo dela z razdelitvijo in preučevanjem njegovih delov.
Pri tej dejavnosti lahko s kritično analizo na primer pregledate literarno delo, film ali televizijsko oddajo, poslovni postopek, članek ali akademsko poročilo druge osebe.
KORAK 1: ZAČNITE Z OSNOVNIMI INFORMACIJAMI:
Moderator bo na prvi seji predlagal članek, na katerega se bo osredotočila kritična analiza. Kritična analiza traja en A4. Moderator bo udeležencem dal čas za pisanje članka - kritične analize. Potrebni čas je odvisen od skupine - individualna odločitev moderatorja.
KORAK 2: PISANJE (individualno):
Pri kritični analizi uporabljate svoje sposobnosti kritičnega mišljenja in jo običajno napišete v obliki eseja ali članka. Udeleženec piše kritično analizo kot posameznik. Moderator pred izvedbo kritične analize razloži glavne točke. Facilitator bo poudaril, da udeleženci ne smejo pozabiti, da dobra kritična analiza vrednoti ideje ali delo na pravičen način, ki prikaže tako njegove pozitivne kot negativne vidike.
Moderator razloži glavne točke kritične analize, ki so:
Ustvarjanje osnutka:
Kritična analiza se začne z vprašanji:
Kakšen je splošni argument/e ali poanta/e avtorja?
Ali je argument podprt z verodostojnimi dokazi?
Ali argument temelji na domnevah?
Pisanje glavnih točk, ki se nanašajo na naslednja vprašanja:
Kdo je avtor?
Kakšno je strokovno znanje avtorjev?
Datum objave članka.
Vir članka in njegova verodostojnost.
Prepoznajte pristranskost (preučite vidike jezika, zgradbo stavka, dokaze in ton, ki jih je pisec uporabil).
KORAK 3: Zaključek pisanja
Na tej točki lahko udeleženec(i) povzame(jo) svoje mnenje o članku in njegovi zanesljivosti.
KORAK 4: Preverjanje
Udeleženec(-i) ponovno prebere(-jo) napisano in po potrebi dopolni(-jo).
KORAK 5: RAZPRAVA (skupina):
Na drugem srečanju bo moderator nadaljeval z razpravo v skupini, kjer bodo vse analize, ki so jih pripravili člani skupine, ocenjene in obravnavane skupaj. Ugotovili bodo, ali dana analiza izpolnjuje zahtevane parametre in korake, razložene na prvi seji. Prav tako bodo ugotavljali razlike v pogledih različnih avtorjev na izbrano delo.
Če se drugi ne strinjajo s končno oceno, morajo udeleženci zagovarjati svoje mnenje.
Material
-
Pisalo, papir, beležnica
Metode
-
Analiza
-
Usposabljanje za kritično mišljenje
-
Razprava
-
Sodelovalno učenje
Nasveti za moderatorje
Moderator naj pripravi poseben članek, ki bo ustrezal tipologiji udeležencev.
Moderator določi pravila za razpravo (spoštovanje govorca, spoštovanje drugih mnenj itd.)
V razpravi lahko uporabite podrobnosti za prepoznavanje pristranskosti:
- Jezik: Ali je jezik nevtralen ali kaže pozitiven ali negativen odnos do teme ali občinstva? Ali pisec uporablja čustvene besede, pretiravanja, evfemizme ali stereotipe, da bi vplival na bralčeva čustva ali mnenja?
- Struktura stavka: Ali je stavčna struktura jasna in logična ali pa bralca zmede ali zavede? Ali pisec uporablja retorična vprašanja, primerjave, kontraste ali paralelizme, da bi poudaril svoje stališče ali prepričal bralca?
- Dokazi: Ali pisec uporablja ustrezne in zanesljive dokaze za podkrepitev svojih trditev/argumentov, kot so dejstva, statistični podatki, primeri ali citati? Ali navaja svoje vire in priznava različna stališča? Ali ignorira ali zavrača dokaze, ki so v nasprotju z njegovimi trditvami, ali jih predstavlja na pristranski način?
- Ponavljanje: Ali pisec ponavlja določene teme ali jezik, da bi okrepil svoje sporočilo ali si ga zapomnil? Ali uporablja slogane, besedne zveze ali jingle, da bi nagovoril bralčeva čustva ali asociacije?
- Subjektivnost: Ali je pisec objektiven in pošten ali izraža svoja osebna čustva, prepričanja ali preference? Ali uporablja besede, kot so "jaz", "mi", "ti" ali "oni", da bi nakazal svoje stališče ali odnos do bralca ali teme?
Viri (APA)
Koraki za analizo argumenta. 2022. Univerza RMIT. Pridobljeno in prilagojeno s: https://emedia.rmit.edu.au/learninglab/content/steps-analysing-argument
Kako napisati kritično analizo v 5 korakih (z nasveti). 2023. Pridobljeno in prilagojeno s: https://www.indeed.com/career-advice/career-development/how-to-write-a-critical-analysis
Gradivo
Ne
Calendar
Announcements
- - There are no announcements -