Produktivni in neproduktivni konflikti v spletnem okolju (QUA-M3-01-SL)
Platform Administrator
Cilji
- Razlikovanje med produktivnimi in neproduktivnimi konflikti v spletnem razredu.
- Prepoznati, kje v razredu prihaja do konfliktov.
- Poiskati strategije za preusmerjanje konfliktov v produktivne učne situacije.
Ciljna skupina
- Vzgojitelji, trenerji, svetniki, mladinski delavci
Opis
Uvod: Moderator bo predstavil temo, na primer: Nekatere vrste konfliktov so lahko moteče, v drugih primerih pa so lahko konflikti dobri za učno okolje. Preučimo razlike med produktivnimi/dobrimi in neproduktivnimi/slabimi konflikti.
KORAK 1: Moderator povabi udeležence, da se naučijo več o produktivnih in neproduktivnih konfliktih, ki se lahko pojavijo tudi v spletnem okolju. Izvajalec bo delil gradivo. Udeleženci naj označijo razlike, opisane v gradivu: opis produktivnega konflikta z zelenim markerjem, opis neproduktivnega konflikta pa z rdečim markerjem. Udeleženci se skupaj pogovorijo o tem, kako so označili opise, in se z moderatorjem pogovorijo o razlogih za to.
KORAK 2: Sedaj bo potekala razprava, da bi povzeli izkušnje udeležencev s konfliktom med študenti/učenci v spletnem okolju. Če imajo izkušnje, jih delijo s skupino. Če izkušenj nimajo, jih bo moderator vodil skozi več praktičnih točk in vprašanj.
Moderator udeležencem zastavi naslednja vprašanja:
- Kaj moram kot učitelj storiti na začetku spletnega pouka?
- V katerem primeru bi se odločili, da ne boste posredovali?
- Kakšne so posledice vključevanja ali nevključevanja v pogovor?
- Vprašajte se, ali imate dovolj časa, da v celoti obravnavate vprašanje v razredu?
Udeleženci razpravljajo o svojem mnenju o postopku v spletnem razredu ali na konfliktu.
Material
Zeleni in rdeči marker, natisnjeno gradivo.
Metode
- Vodenje
- Ujemanje
- Razprava
Nasveti za moderatorje
Začnite dejavnost z opisom produktivnega in neproduktivnega konflikta.
Odgovor za KROK 1: Produktiven konflikt (zelena barva): osredotoča se na vprašanja, rešitve, prihodnost, združuje ljudi, sodeluje, vključuje zaupanje in spoštovanje, razjasnjuje stališča in zaznave.
KORAK 2:
Kaj storiti na začetku spletnega pouka? Določite jasna pravila, kako se obnašati v spletnem okolju, in svoja pričakovanja. Če obravnavate občutljivo temo, pripravite strukturo pouka, da boste zmanjšali možnost konflikta.
V katerem primeru bi se odločili, da ne boste posredovali? Možen odgovor: ko so učenci sposobni rešiti problem skupaj. To je pomemben del skupinske dinamike. Bodite pozorni na naraščajoča čustva in ton komunikacije. Učitelj lahko posreduje, če konflikt ni več produktiven.
Kakšne so posledice vključevanja ali nevključevanja v pogovor? Možni odgovori: Vaša prisotnost v pogovoru lahko razjasni napačne informacije in/ali razreši medosebni konflikt. Zdrava razhajanja so dobrodošla, ko pa konflikti postanejo vprašanja netike ali neprimernega vedenja, je pomembno, da se čim prej vključite in ponovite pričakovanja skupine.
Ali je dovolj časa za celovito obravnavo vprašanja? Možen odgovor: Podobno kot pri osebnem pouku lahko nesoglasja na spletnih srečanjih zahtevajo veliko časa za reševanje v učilnici. Če se pozornost skupine preusmeri v zavzeto razpravo, razmislite o pomembnosti teme za vsebino predmeta ter o čustveni navezanosti skupine na to vprašanje. Po konfliktu se pričakuje dejavnost debriefinga, ki mora obravnavati občutke in napačne predstave učencev. Prav tako lahko kot učitelj razmislite, da bi uporabili razmislek o prepričanjih učencev in o tem, kako je konflikt spremenil (če je) njihovo mnenje o temi.
Viri (APA)
Obvladovanje konfliktov v spletnem okolju (dobro in slabo). 2020. Center za akademske inovacije. Pridobljeno in prilagojeno s: https://onlineteaching.umich.edu/handling-conflict-in-an-online-environment-good-vs-bad/
Gradivo
Calendar
Announcements
- - There are no announcements -