Sovražni govor kot orodje konflikta (INT-M3-02-SL)
Platform Administrator
Cilji
- Spoznati in spoštovati razlike med ljudmi;
- Sposobnost reševanja konfliktov po metodi brez poraza (Thomas Gordon);
- izražanje čustev na asertiven in miren način;
- Zmožnost obvladovanja čustev pri vedenju;
- Spoznati, kako konflikti naraščajo, se razvijajo in pospešujejo.
Ciljna skupina
-
Učitelji, knjižničarji, mladinski svetovalci, športni trenerji, študenti
Opis
1. Z udeleženci izvedite možgansko nevihto o tem, kaj je sovražni govor, in njihove odgovore zapišite na tablo.
2. Udeležence vprašajte, na kateri ravni lahko zaradi sovražnega govora pride do konfliktov. Na tablo napišite nekaj ravni konfliktov:
- individualna raven (znotrajosebni konflikti) med posamezniki
- (medosebni) med družinskimi člani med skupinami, znotraj skupin, med narodi
3. Skupino razdelite v manjše skupine po 4 ali 5 oseb. Vsaki skupini dajte časopisne izrezke (ali katere koli druge medijske izrezke) in jih prosite, naj v njih poiščejo zgodbo, povezano s sovražnim govorom in/ali konfliktom. Udeleženci bodo morali besedila analizirati glede vsebine konflikta in tudi glede tega, na kateri ravni se ta pojavlja.
4. Ko vsaka skupina izbere in razpravlja o svojih medijsko objavljenih prispevkih, vsaka skupina določi predstavnika, ki bo poročal drugim: ali so našli primere sovražnega govora, o čem je morebitni konflikt in na kateri ravni se ta konflikt pojavlja.
5. Vrnite se k seznamu ravni konfliktov na tabli. Ali so bile v analiziranih "zgodbah" zajete vse ravni konfliktov?
6. Vodenje razprave o svojih ugotovitvah o sovražnem govoru.
Vprašajte se, kako se razvije konflikt? Spomnite se konflikta, ki ste ga doživeli, kaj se pogosto najprej zgodi med dvema osebama? (Kaj je prvi znak, ki kaže, da med dvema osebama prihaja do konflikta?) Moderator spodbudi udeležence k razmisleku o tem, kaj se zgodi potem? Moderator skupaj s skupino pripravi možgansko nevihto o tem, kakšne bi lahko bile te faze.
7. Preglejte spodaj navedene faze konflikta. Primerjajte jih z možgansko nevihto udeležencev v 1. koraku. Izpostavite podobnosti. Po potrebi jih pojasnite.
Faze konflikta
Faza 1 - Neprijetnosti
Morda še ni ničesar povedanega. Stvari se ne zdijo prave. Morda je težko ugotoviti, v čem je težava. Se v neki situaciji počutite neprijetno, vendar ne veste povsem, zakaj?
Faza 2 - Incidenti
Pri tem pride do kratke in ostre izmenjave brez poznejše notranje reakcije. Ali se je med vami in nekom drugim zgodilo nekaj, kar vas je razburilo, razdražilo ali povzročilo rezultat, ki si ga niste želeli?
Faza 3 - Nesporazumi
Pri tem se motivi in dejstva pogosto zamenjujejo ali napačno dojemajo. Ali se vaše misli pogosto vračajo k temu problemu?
Faza 4 - Napetost
Tu so odnosi obremenjeni z negativnimi stališči in ustaljenimi mnenji. Ali se je vaš odnos do druge osebe bistveno spremenil na slabše? Je odnos vir nenehnih skrbi in zaskrbljenosti?
Faza 5 - Kriza
Prizadeto je vedenje, oteženo je normalno delovanje, razmišlja se o ekstremnih potezah ali jih izvaja. Ali se soočate z velikim dogodkom, kot je morebitna prekinitev razmerja, odhod iz službe, nasilje?
Povratne informacije
Na koncu naj udeleženci pripravijo zaključke in jih zapišejo na plakat. V povratnih informacijah naj se osredotočijo na to, kaj so se naučili in kaj bodo uporabili v vsakdanjem življenju.
Material
- flipchart, pisala
Metode
- Izkustveno učenje
- Razprava
- Dejavnosti skupinske dinamike
Nasveti za moderatorje
Zahteva se predhodna priprava.
Viri (APA)
Prilagojeno iz publikacije Ženske brez meja. Young Women Fit for Politcs. Prevzeto iz www.women.without.borders.org
Gradivo
Ne
Calendar
Announcements
- - There are no announcements -