Etični izzivi informacijskih motenj (INT-M5-01-SL)
Cilji
- Prepoznavanje etičnih dilem v zvezi s posegi v informacije;
- Prevzemanje odgovornosti za ustvarjanje vsebine;
- Spodbujanje odgovorne uporabe informacij.
Ciljna skupina
Učitelji, knjižničarji, mladinski delavci, športni trenerji, osebje v prvi liniji, študenti
Opis
Uvod - ledolomilec
Moderator kot ledolomilec uporabi viharjenje možganov na temo etike. Udeležence nagovori z vprašanji: kaj je etika, kako jo razumemo, ali se naučimo ali pridobimo etično vedenje, katere vrednote krepijo etiko in katere ne itd. Odgovore udeležencev zapiše na flipchart. Zapišejo se tako, da jih vsi vidijo.
Naslednji koraki
1. Udeležence razdelite v tri skupine in jim predstavite resnične primere informacijskih motenj - dezinformacije, dezinformacije in napačne informacije, pri čemer ponazorite primere iz različnih okolij. (vizualni, slušni, taktilni).
Prosite jih, naj analizirajo in opredelijo naravo motnje, možne motive in vpliv na posameznika ali družbo. (Oglejte si primere v gradivu).
2. Odprite in omogočite interaktivno razpravo. Začnite razpravo o etičnih izzivih, povezanih z informacijskimi motnjami, s poudarkom na temah, kot so odgovornost medijev, svoboda govora in družbeni vpliv
3. Udeleženci naj sodelujejo v igri vlog, v kateri se morajo odločiti, ali želijo deliti ali razširjati informacije na družbenih medijih. Poudarite pomen preverjanja informacij, preden jih delimo. Neodvisno od primerov v gradivih lahko seveda pripravite tudi lastne scenarije.
Upoštevajte:
Igranje vlog je učinkovit način, kako udeležence naučiti, kako pomembno je preveriti informacije, preden jih objavimo v družabnih medijih. Tukaj je predlog za strukturo igre vlog.
Spodbujajte aktivno sodelovanje in odprto komunikacijo v skupinah.
Poudarite, da cilj ni ujeti udeležence pri napakah, temveč se iz izkušnje nekaj naučiti.
S primeri iz resničnega življenja ponazorite možen vpliv napačnih informacij.
Ta scenarij igre vlog je lahko dragoceno orodje za spodbujanje medijske pismenosti in odgovorne uporabe družbenih medijev med udeleženci.
Cilj
Glavni cilj te dejavnosti je povečati ozaveščenost o odgovornosti pri deljenju informacij v družbenih medijih in o pomenu preverjanja dejstev pred deljenjem.
Potrebni materiali
Kartice s scenariji: Ustvarite kartice, ki opisujejo različne situacije, v katerih se morajo udeleženci odločiti, ali bodo informacije delili v družabnih medijih ali ne. Vključite različne scenarije, od katerih nekateri zahtevajo preverjanje in preverjanje dejstev.
Merila za ocenjevanje: Pripravite niz meril za ocenjevanje odločitev, sprejetih med igro vlog, kot so točnost informacij, morebitne posledice posredovanja napačnih informacij in pomen preverjanja dejstev.
Navodila
- Uvod (15 minut)
Na kratko razložite namen dejavnosti: simuliranje resničnih situacij odločanja, povezanih z deljenjem informacij v družbenih medijih.
poudariti potencialni vpliv napačnih informacij na posameznike in družbo.
- Scenariji igre vlog (30 minut)
Udeležence razdelite v manjše skupine.
Vsaki skupini razdelite kartice s scenariji. Vsak scenarij naj predstavlja drugačno situacijo, v kateri se morajo udeleženci odločiti, ali želijo deliti informacije na družbenih omrežjih ali ne.
Udeležence spodbudite, da v svojih skupinah razpravljajo o scenarijih in sprejemajo odločitve na podlagi posredovanih informacij.
- Razprava o igri vlog (20 minut)
Vsaka skupina naj s celotno skupino razpravlja o svojih odločitvah in razlogih zanje.
Začnite razpravo o izzivih in premislekih, s katerimi so se soočili med igro vlog.
Poudarite pomen preverjanja informacij, preden jih posredujete, in posledice širjenja napačnih informacij.
- Razmislek v skupini (15 minut)
Udeležence prosite, naj razmislijo o tem, kaj so se naučili pri tej dejavnosti.
Razpravljajte o tem, kako lahko načela preverjanja dejstev in odgovornega posredovanja informacij uporabljajo v vsakdanjem življenju.
- Zaključek (10 minut)
Povzemite najpomembnejše ugotovitve dejavnosti.
Zagotovite dodatne vire ali nasvete za preverjanje dejstev in informacij v družabnih medijih.
4. (Pred končnimi povratnimi informacijami): Na koncu združite vse tri dele delavnice in rezultate, ugotovitve in znanje članov skupine zapišite na flipchart.
5. Zaključne povratne informacije: Ob koncu tega srečanja (delavnice) udeležence prosite, naj razmislijo o tem, kaj so se naučili (povratne informacije), in oblikujejo osebni ali skupinski akcijski načrt za spodbujanje etičnega vedenja ob pomanjkanju informacij.
Material
- Flipchart, papir, pisalo, barvna pisala, kartice s scenariji za igro vlog
Metode
- V izkušnje usmerjeno učenje
- Igra vlog
- Razprava
Nasveti za moderatorje
Poudarite pomen odprte in spoštljive razprave ter poskrbite, da se udeleženci počutijo udobno, ko delijo svoja mnenja. Izogibajte se vsiljevanju osebnih stališč, da spodbudite nepristransko učno okolje. Udeležence aktivno vključite v razpravo, skupinske dejavnosti in igranje vlog. To spodbuja sodelovanje in poglablja razumevanje. Udeležencem zagotovite dodatne vire za nadaljnje branje, orodja za preverjanje dejstev in etične smernice, da se bodo lahko učili tudi po delavnici.
Viri (APA)
Bercko, S. (2019). Smernice za socialno pismenost. Program vseživljenjskega učenja (Grundtvig) št. 527497-LLP-1-2012-SI (Inštitut integra).
Gradivo
Calendar
Announcements
- - There are no announcements -